Ustalenie ojcostwa
Uznanie ojcostwa jest oświadczeniem mężczyzny, iż dziecko, o którym jest mowa należy do niego. Konieczne jest to z potwierdzeniem jednocześnie oświadczenia wydanego przez matkę. Takie uznanie ojcostwa składa się przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego lub przed sądem opiekuńczym. Uznanie ojcostwa można złożyć jeszcze przed urodzeniem dziecka, ale nie ma takiej możliwości po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności. W przypadku małżeństw, sprawa jest oczywista. Jeśli jednak dziecko poczęte zostało bez formalnego zalegalizowania związku, wystąpić można o sądowe ustalenie ojcostwa i w takich sytuacjach jesteśmy w pełni do Państwa dyspozycji.
Kto może wystąpić o ustalenie ojcostwa?
Osobami takimi może być zarówno samo dziecko, matka, jak również i domniemany ojciec dziecka. Nie dotyczy to sytuacji, gdy dziecko jest już pełnoletnie lub gdy nastąpiła jego śmierć. W Polsce, według prawa, ojcem dziecka jest ta osoba, która obcowała z matką dziecka w okresie czasu między trzechsetnym i po osiemdziesiątym pierwszym dniem, przed jego urodzeniem. Może zdarzyć się tak, iż ojcostwo zostanie jednak obalone, przez wykazanie, iż ojcem dziecka prawdopodobnie może być ktoś inny. Głównym dowodem w tego typu sprawach jest badanie DNA. Naszą kancelarię reprezentują osoby, które są w pełni do Państwa dyspozycji. Naszymi klientami są zarówno matki, jak również i ojcowie. Każdą sprawę traktujemy w pełni indywidualnie i do każdej podchodzimy z niezwykłą starannością i oddaniem. Klientami mogą być ojcowie, którzy są pewni, iż dziecko, które wychowują lub które jeszcze się nie urodziło, nie jest ich. Ponadto, częstymi przypadkami są i kobiety, które są pewne ojcostwa dziecka i chcą to sądownie ustalić. Dla nas nie ma zadań, których realizacji nie bylibyśmy w stanie się podjąć.
Zobowiązania ojca wobec dziecka
Każdy ojciec dziecka jest zobowiązany do tego, by współponosić wydatki, zarówno na kobietę w ciąży, jak również i na urodzone dziecko. Jest to dokładnie określone w Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym. W przypadku bycia mężem, posiada się wspólność majątkową i wszystkie wydatki ponosi się wspólnie. Jeśli jednak matka dziecka i ojciec dziecka nie są po ślubie, pojawiają się często problemy. Wbrew temu, co uważa ojciec, jeśli ojcostwo mężczyzny zostało uwiarygodnione, matka może żądać od dziecka pomocy finansowej zarówno dla siebie przez trzy miesiące po porodzie, jak również i na dziecko w formie alimentów.
Jeśli pomoc w sprawie sądowego ustalenia ojcostwa dziecka lub jego obalenie, to jesteśmy w pełni do dyspozycji wszystkich naszych klientów.
⭐⭐⭐⭐⭐