Opieka naprzemienna
Naprzemienna opieka nad dzieckiem nie jest w żaden sposób uregulowana w Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym. Na wniosek rodziców, biorąc na uwadze dobro dziecka, a także wszelkie wady i zalety, w uzasadnionych przypadkach sądy orzekają taki system opieki. Czy jest on dobry czy nie, rzecz sporna i każdy ma w tej kwestii odmienne zdanie. Każdy przypadek jest jednak inny, każdy wymaga innego podejścia i co istotne - indywidualnego rozpatrzenia.
Opieka naprzemienna - pomoc prawna
Opieka naprzemienna, jak sama nazwa mówi, jest to system sprawowania opieki nad dzieckiem, które jest niepełnoletnie, w sposób naprzemienny. W wyniku rozpadu małżeństwa lub poprzez rozpad związku nieformalnego, dziecko jest raz pod opieką jednego, jak drugiego rodzica. Najczęściej takie rozwiązanie przyjmuje określony, zbliżony wymiar czasu - dwa tygodnie u mamy, dwa tygodnie u taty, miesiąc u jednego i miesiąc u drugiego rodzica. Taka opieka cieszy się bardzo dużą popularnością między innymi w Skandynawii i w Stanach Zjednoczonych. I choć w Polsce jeszcze do niedawna budziła ogromne kontrowersje, to jednak w chwili obecnej coraz bardziej zakorzenia się w myślach Polaków i w polskich sądach rodzinnych.
Pełne prawa rodzicielskie dla obydwojga rodziców
Kwestia dotycząca opieki nad dzieckiem budzi bardzo dużo emocji, stresów, często także i nieporozumień obydwojga rodziców. Oczywiście każdy przypadek jest inny. Jedna ze stron może zupełnie nie interesować się dzieckiem, z kolei druga chce mieć pełny wpływ na wychowanie dziecka. Prawa rodzicielskie czy ich ograniczenie, a także obowiązek alimentacyjny stanowią główne elementy w sprawach rodzinnych i opiekuńczych. Jeśli w grę wchodzi opieka naprzemienna, obydwoje rodziców mogą podjąć decyzję o jej zastosowaniu lub jeden z rodziców stara się do takiego układu dążyć.
Trudne decyzje dla sądów
Nie ma wątpliwości, że dla sądów wydanie decyzji o opiece naprzemiennej jest niezwykle trudne. Z jednej bowiem strony mamy dwóch kochających dziecko rodziców, którzy chcą mieć równe prawa i obowiązki względem dziecka. Z drugiej strony mamy sposób wychowania, dość kontrowersyjny, bowiem są tutaj dwa domy, dwa sposoby wychowania, dwa podejścia do tematu opieki. Bardzo często sądy ,,przerzucają” odpowiedzialność podjęcia decyzji na RODK, które to wydają opinię i decydują, jakie rozwiązanie dla danego dziecka będzie najlepsze.
W tych jakże trudnych sprawach, nasza kancelaria jest w pełni do Państwa dyspozycji. Jesteśmy dla każdego z rodziców, zarówno tego starającego się o opiekę naprzemienną, jak również i tego, który walczy, by do niej nie doszło.
⭐⭐⭐⭐⭐