Blog
- 2021-04-06
Co daje wina w rozwodzie?
O tym, że adwokat rozwodowy to trudne i ciężkie przeżycie wie każdy – przynajmniej ten którego to spotkało. Zasadą w postępowaniu rozwodowym jest, iż Sąd rozstrzyga który z małżonków ponosi winę w rozkładzie pożycia małżeńskiego chyba, że małżonkowie zgodnie oświadczą, iż wnoszą o zaniechanie orzekania o winie (rozwód bez orzekania o winie).
- 2020-06-12
Zasady zasiedzenia nieruchomości
Zasiedzenie to jedna z form nabywania nieruchomości. Jak podpowiada prawo nieruchomości i prawo budowlane, zasiedzenie polega na tym, że władający daną nieruchomością zabudowaną lub niezabudowaną (np. mieszkaniem, domem, gruntem) zachowuje się ta, jakby był jej prawowitym właścicielem, lecz nim nie jest. O sądowne stwierdzenie zasiedzenie nieruchomości można jednak występować pod pewnymi warunkami. Kluczowy jest przy tym czas – zgodnie z obowiązującymi w polskim prawie zasadami zasiedzenie nieruchomości, można ją nabyć po minimum 20 latach nieprzerwanego nią władania. Co poza tym? Jak przebiega taki proces? Na jakiej podstawie dokonuje się stwierdzenia zasiedzenie nieruchomości i jakie są dokumenty potrzebne do zasiedzenia? W końcu, kiedy następuje przerwanie zasiedzenia?
- 2020-06-05
Zasiedzenie w dobrej i złej wierze
Zgodnie z przepisami dotyczącymi nieruchomości i prawem budowlanym, nieruchomości zabudowane i niezabudowane można nabywać na różne sposoby. Krótko mówiąc, prawo dopuszcza różne modele pozyskiwania mieszkań, domów, gruntów itp. Jednym z nich jest zasiedzenie w dobrej i złej wierze poprzez faktyczne, długotrwałe posiadanie nieruchomości (a także rzeczy ruchomych. Co to jest zasiedzenie? W jakich sytuacjach dochodzi do zasiedzenia? Czym różni się zasiedzenie nieruchomości w dobrej wierze od zasiedzenia nieruchomości w złej wierze?
- 2020-05-29
Ile wynosi podatek od darowizny?
Podobnie, jak spadek, również darowizna to zastrzyk pieniędzy – czy to w gotówce, czy też w nieruchomościach. Zanim jednak zaczniemy planować co z tym zrobimy, w co zainwestujemy otrzymaną sumę, w pierwszej kolejności musimy dopełnić formalności, do czego zobowiązuje nas prawo spadkowe. Co prawda, jeśli darowiznę otrzymaliśmy np. od rodziców, po jej zgłoszeniu do urzędu skarbowego (w terminie do 6 miesięcy) możemy uniknąć opodatkowania. W wielu przypadkach okazuje się jednak, że procent od darowizny musimy zapłacić. Od czego uzależniona jest wysokość podatku od darowizny? Jakie znaczenie ma grupa podatkowa, do jakiej zostaliśmy przypisani? Ile trzeba zapłacić podatku od darowizny? W jaki sposób możemy sprawdzić ile wynosi podatek od darowizny?
- 2020-05-18
Co to jest darowizna?
Bardzo często zdarza się tak, że otrzymujemy coś od rodziców, krewnych czy też przyjaciół. O ile są to drobne przedmioty nie musimy się niczym przejmować. Co innego, gdy dostaliśmy dużo gotówki, mieszkanie lub inny wartościowy prezent, który przekłada się na pokaźną sumę pieniędzy. Wówczas musimy to potraktować jako darowiznę, a co za tym idzie zgłosić ją do urzędu skarbowego, a nawet zapłacić podatek. Co to jest darowizna? Jak brzmi poprawna definicja darowizny uznawana w świetle prawa spadkowego? Kiedy należy podpisać umowę o darowiznę i jakie informacje należy w niej zawrzeć? W końcu, jak dokonać zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego?
- 2020-05-11
Likwidacja spółki z o.o.
Prawo handlowe i gospodarcze obejmuje wiele działań skupionych wokół szeroko pojętego biznesu. Muszą go przestrzegać wszystkie przedsiębiorstwa oraz instytucje, począwszy od tych, które dopiero wchodzą na rynek, poprzez funkcjonujące już od pewnego czasu, kończąc na tych, planujących rozwiązanie. Umowy i regulaminy, projekty dokumentów korporacyjnych, konsultacja zagadnień prawnych, negocjacje, wreszcie likwidacja spółek - wszystko to musi odbywać się zgodnie z prawem i najlepiej przy wsparciu kancelarii prawnej. Wbrew pozorom, likwidacja spółki z o.o. to proces długotrwały i żmudny. Zamknięcie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością często bywa trudniejsze niż jej otwarcie.
- 2020-05-04
Co to jest demoralizacja?
Przed ukończeniem 18 roku życia, tj. zanim młoda osoba osiągnie pełnoletność, w świetle prawa jest uznawana za małoletnią, w związku z czym podlega innym przepisom niż osoba dorosła. Niestety, zdarza się, że młodzież dopuszcza się różnego rodzaju wykroczeń i przestępstw naruszających porządek publiczny. Wówczas to mówimy o demoralizacji nieletnich, która skutkuje wszczęciem postępowania w sprawach nieletnich. Co to jest demoralizacja? Jakie są przejawy demoralizacji nieletnich? Jakie kary obowiązują za demoralizację nieletnich? Co grozi oskarżonym nastolatkom, a także ich rodzicom? Pora dowiedzieć się co to jest demoralizacja nieletnich.
- 2020-04-27
Unieważnienie małżeństwa cywilnego
Klasyczną formą całkowitego rozwiązania małżeństwa jest rozwód, który może być orzeczony wyłącznie po udowodnieniu zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego, w tym wspólnoty duchowej, fizycznej i gospodarczej. Nie oznacza to jednak, że rozwód jest jedyną opcją. Otóż, w niektórych przypadkach prawo rodzinne i opiekuńcze umożliwia unieważnienie małżeństwa cywilnego. Co to jest i na czym polega unieważnienie małżeństwa w prawie cywilnym? Jakie powody unieważnienia małżeństwa uważa się za zasadne? Jak unieważnić ślub cywilny?
- 2020-04-22
Rozwód czy separacja?
Wiele małżeństw, którym przez dłuższy nie najlepiej się układa, w końcu zaczyna się zastanawiać nad rozstaniem oraz jego formą. Co wybrać, spośród dostępnych opcji - rozwód czy separację? Jakie są różnice między rozwodem a separacją? Co na ten temat mówi prawo rodzinne i opiekuńcze? Co wiemy na temat obu i co lepsze - rozwód czy separacja? Od czego uzależnić swój wybór i na jakiej podstawie zdecydować kiedy rozwód, a kiedy separacja?
- 2020-04-19
Wady oświadczenia woli
Czym jest oświadczenie woli? Czy w przypadku wprowadzenia w błąd umowa jest nieważna? Na te i inne pytania odpowiemy w niniejszym jak również kolejnych artykułach.
- 2020-04-14
Wykonywanie sądowych postanowień o kontaktach z dziećmi, a koronawirus
W obecnej sytuacji wielu rodziców zastanawia się, czy regulacje wprowadzone przez rząd dotyczące walki z COVID-19 mają wpływ na wykonywanie kontaktów z dziećmi ustalone przez sąd. Na tę chwilę wielu rodziców, z którymi dzieci przebywają na co dzień odmawia drugiemu wydania dziecka w ustalony sądownie dzień, tłumacząc, iż w okresie pandemii dziecko ma zostać w domu. Czy jest to zgodne z prawem?
- 2020-04-06
Tarcza antykryzysowa - wybrane założenia
W obecnym stanie faktycznym, jakim jest rozprzestrzenianie się koronawirusa na świecie, szybka reakcja rządu jest konieczna, by zminimalizować skutki nadchodzącego kryzysu gospodarczego. Sposobem na chociażby częściowe rozwiązanie wynikłej sytuacji jest uchwalenie tzw. Tarczy Antykryzysowej.
Należy podkreślić, iż z uwagi na obszerność regulacji w artykule zamieścimy - w naszej ocenie najważniejsze założenia Tarczy Antykryzysowej, kierowanych do przedsiębiorców i pracowników.
- 2020-03-17
Testament - rodzaje, różnice
Przepisy polskiego prawa dzielą formy testamentów na dwie grupy, tak zwane testamenty zwykłe, w której mieści się testament własnoręczny, a także notarialny. Drugą grupą są testamenty szczególne, dla których sporządzenia muszą wystąpić określone ustawowo okoliczności.
W niniejszym artykule przybliżymy obie grupy testamentów oraz wymogi formalne, jakie musi spełniać każdy z nich.
- 2020-03-09
Opieka naprzemienna nad dzieckiem
Opieka naprzemienna jest sposobem sprawowania przez rodziców opieki nad wspólnym małoletnim dzieckiem polegającym na przyznaniu każdemu z rodziców przez sąd prawa do pieczy nad dzieckiem w równym określonym czasie najczęściej tygodnia.
- 2020-03-07
Konsument - kim jest i jakie ma uprawnienia?
Korzystanie z usług firm czy zawieranie umów to w dzisiejszych czasach codzienność. Osoby kupujące w centrach handlowych, indywidualni pożyczkobiorcy, osoby dokonujące remontu zlecając jego wykonanie firmie budowlanej – wszystkie te podmioty mają wspólny mianownik – są konsumentami.
Nie każda osoba wie co to znaczy być konsumentem i jakie uprawnienia niesie za sobą posiadanie takiego statusu. W niniejszym artykule pozwolę sobie przybliżyć Państwu tę tematykę.
Definicja:
Zgodnie z art. 221 Kodeksu cywilnego: Za konsumenta uważa się osobę fizyczną dokonującą z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.
Z powyższej definicji wynika, iż konsumentem może być jedynie osoba fizyczna (człowiek), zatem nie osoba prawna (spółka, spółdzielnia, fundacja). Dalej osoba musi dokonywać czynności prawnej, a zatem dla przykładu zawierać umowę sprzedaży. A ponadto czynność wykonywana nie może być związana bezpośrednio z jej działalnością gospodarcza lub zawodową. Nie można zatem wziąć kredytu konsumenckiego, a potem użyć pieniędzy w celu kupienia na przykład nowych maszyn do firmy, którą się prowadzi. Dodać należy, iż by zostać uznanym za konsumenta, osoba fizyczna dokonuje czynności z przedsiębiorcą (osobą fizyczną, prawną – która prowadzi działalność gospodarczą), a nie zaś z drugim prywatnym podmiotem.
W prawie przyjmuje się konsumenta jako tego słabszego uczestnika rynku. Zakłada się, że konsument ma mniejszą wiedzę o towarze/usłudze którą chce zakupić, nierzadko są uzależnieni od przedsiębiorcy dostarczającego towar, bądź czynność jakiej dokonują w ramach umowy z przedsiębiorcą jest dla nich czymś nowym. Z powyższego względu w prawie polskim, ale również europejskim konsument uzyskuje pewne prawa, a przedsiębiorca ma do spełnienia pewne obowiązki względem osoby, z którą nawiązuje stosunek prawny.
Ochrona praw konsumenta jest wskazana już w Konstytucji RP: Władze publiczne chronią konsumentów, użytkowników i najemców przed działaniami zagrażającymi ich zdrowiu, prywatności i bezpieczeństwu oraz przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi. Zakres tej ochrony określa ustawa.
Dla przykładu należy przytoczyć treść art. 5461 Kodeksu cywilnego, który stanowi, iż:
§ 1. Jeżeli kupującym jest konsument, sprzedawca jest obowiązany udzielić mu przed zawarciem umowy jasnych, zrozumiałych i niewprowadzających w błąd informacji w języku polskim, wystarczających do prawidłowego i pełnego korzystania z rzeczy sprzedanej. (…),
§ 2. Jeżeli rzecz jest sprzedawana w opakowaniu jednostkowym lub w zestawie, informacje, o których mowa w § 1, powinny znajdować się na rzeczy sprzedanej (…),
§ 3. Sprzedawca jest obowiązany zapewnić w miejscu sprzedaży odpowiednie warunki techniczno-organizacyjne umożliwiające dokonanie wyboru rzeczy sprzedanej (…),
§ 4. Na żądanie kupującego sprzedawca jest obowiązany wyjaśnić znaczenie poszczególnych postanowień umowy.
§ 5. Sprzedawca jest obowiązany wydać kupującemu wraz z rzeczą sprzedaną wszystkie elementy jej wyposażenia oraz sporządzone w języku polskim instrukcje obsługi, konserwacji i inne dokumenty wymagane przez odrębne przepisy.Jako kolejny przykład uprawnienia dla kupującego, będącego konsumentem można przytoczyć przepisy Kodeksu cywilnego regulujące instytucję rękojmi: Jeżeli kupującym jest konsument, może zamiast zaproponowanego przez sprzedawcę usunięcia wady żądać wymiany rzeczy na wolną od wad albo zamiast wymiany rzeczy żądać usunięcia wady, chyba że doprowadzenie rzeczy do zgodności z umową w sposób wybrany przez kupującego jest niemożliwe albo wymagałoby.
Przepisy regulujące prawa konsumenta są rozsiane po różnych ustawach, jako akty prawne regulujące sytuację prawną konsumenta należy wskazać między innymi:
- Kodeks cywilny,
- ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta,
- ustawa z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów.
W przypadku podejrzenia naruszeń swojego prawa, jako konsumenta warto zasięgnąć opinii prawnika, który ma pojęcie o obowiązujących przepisach regulujących dane zagadnienie oraz doradzi odpowiednie kroki prawne.
Polską instytucją stojącą na straży praw konsumenta jest Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (Prezes UOKiK). Przy pomocy podlegającego mu urzędu zajmuje się on ochroną zbiorowych interesów konsumentów poprzez przeciwdziałanie nieuczciwym praktykom rynkowym oraz zwalczaniem niedozwolonych postanowień umownych. Ochroną praw konsumentów zajmują się również powiatowi oraz miejscy rzecznicy konsumentów zajmujący się pomocą przy indywidualnych sprawach konsumentów
- 2020-02-03
Testament własnoręczny - kiedy jest ważny?
Sporządzenie testamentu własnoręcznego (holograficznego) – jest jednym ze sposobów wyrażenia woli rozporządzenia majątkiem na wypadek śmierci. Aby testament własnoręczny mógł być uznany za ważny musi spełniać określone warunki przewidziane przez kodeks cywilny.
- 2019-10-22
Zachowek – komu i w jakiej wysokości przysługuje?
Zachowek to uprawienie chroniące osoby najbliższe spadkodawcy, które dziedziczyłyby w przypadku dziedziczenia ustawowego. Prawo do niego wynika z samej więzi rodzinnej, która łączy osobę uprawnioną do zachowku ze spadkodawcą.
- 2019-10-21
Kto po kim dziedziczy?
W przypadku dziedziczenia w pierwszej kolejności istotne znacznie ma treść pozostawionego przez spadkodawcę testamentu bowiem jest on wyrazem ostatniej woli zmarłego. W przypadku braku testamentu dopiero wchodzi „w grę” dziedziczenie ustawowe. Dziedziczenie ustawowe ma miejsce, gdy spadkodawca nie pozostawił po sobie testamentu, tym samym nie powołał spadkobiercy lub wszyscy powołani w nim do dziedziczenia odrzucili spadek, bądź nie mogli być spadkobiercami, a także w sytuacji, gdy testament okaże się nieważny.
- 2019-10-21
Wina w rozkładzie pożycia małżeńskiego
W toku postępowania w przedmiocie rozwiązania związku małżeńskiego przez rozwód zasadą jest, że sąd ustala który z małżonków ponosi winę w rozkładzie pożycia małżeńskiego chyba, że małżonkowie zgodnie wnoszą o zaniechanie orzekania w tym zakresie. W takim wypadku sąd rozwiązuje zawarty przez strony związek małżeński bez orzekania o winie.
- 2019-08-29
Od czego zależy wysokość zasądzonych przez Sąd alimentów?
Udzielając porad prawnych w zakresu prawa rodzinnego zawsze spotykam się pytaniem jaka będzie wysokość zasądzonych alimentów. W pierwszej kolejności wskazać należy, iż ustawodawca w żaden sposób wysokości świadczenia alimentacyjnego uzależniając jego wysokość od kategorii wiekowej w której pozostaje dziecko. Zgodnie z treścią art. 135 1 k.r.o. zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Adwokat alimenty łódź będzie w stanie zdefiniować w/w przesłanki oraz sposób ich ustalania.
- 2018-11-01
Prawo opiekuńcze Łódź
Jedną z gałęzi prawa cywilnego, w której specjalizuje się moja kancelaria jest prawo opiekuńcze. Szeroko rozumiane prawo opiekuńcze (rodzinne) obejmuje stosunki małżeńskie oraz między rodzicami a dziećmi.