Łódź alimenty
Nasza kancelaria oferuje swoim klientom szeroki wachlarz usług. Pomagamy w sprawach specjalizujących się przede wszystkim w sprawach rodzinnych. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że sprawy związane z rodziną, dziećmi należą do tych trudniejszych ze względu na okoliczności. Dlatego my dokładamy wszelkich starań, żeby cały proces przebiegł jak najsprawniej.
Czym są alimenty?
Alimenty są to obowiązkowe, regularne świadczenia wypłacane na rzecz osób fizycznych, do których są zobowiązane inne osoby fizyczne np. rodzice, dziadkowie. Podstawą prawną, która reguluje zakres oraz zasady tych świadczeń jest ustawa Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Alimenty przyznawane są poprzez czynności sądowe lub pozasądowe.
Alimenty a adwokat
Jednymi z najczęstszych spraw o alimenty są te rodziców wobec dzieci, kiedy po rozstaniu, dziecko zamieszkuje z jednym z nich. Przed rozpoczęciem czynności sądowych można zawrzeć umowę o alimenty z drugą stroną. Pozwala to na dobrowolne zastosowanie się do warunków umowy. Strony samodzielnie ustalają termin płacenia alimentów oraz ich wysokość. Umowa jest sporządzana w formie aktu notarialnego.
Niestety nie zawsze tego typu sprawy da się rozwiązać bez udziału sądu. Mogą one dotyczyć: uzyskania alimentów, uchylenia się od obowiązku ich płacenia czy zmiany wielkości i ich zawieszenia. Wtedy wszelkie decyzje podejmuje sąd.
Dokumenty o alimenty
Decydując się na wystąpienie o alimenty warto wiedzieć co powinien zawierać pozew i jakie trzeba dołączyć dokumenty. Adwokat, który specjalizuje się w zakresie prawa rodzinnego i opiekuńczego pomaga przejść przez cały proces. Pomaga on sformułować wszystkie niezbędne dokumenty i reprezentuje swojego klienta w procesie sądowym.
Alimenty po rozwodzie
Podstawowym czynnikiem, który wpływa na przyznanie alimentów dziecku jest jego niesamodzielność. Co to oznacza? Sąd może określić obowiązek alimentacyjny, jednego z rodziców, do czasu kiedy dziecko będzie w stanie samo się utrzymać. Niekoniecznie będzie to 18 rok życia, ponieważ jeśli dziecko będzie kontynuować naukę alimenty wypłacane powinny być do 25 roku życia. Inaczej jest w przypadku osób niepełnosprawnych, kiedy alimenty przysługują bezterminowo. Oczywiście o wszystkim decydują okoliczności danej sprawy.
Wbrew pozorom alimenty nie muszą być wypłacane dzieciom. Są sytuacje, w których świadczenia alimentacyjne wypłacane są jednemu z małżonków. Jeżeli jeden z małżonków lub oboje zostali uznani winnymi rozpadu małżeństwa, strona poszkodowana może uzyskać alimenty po rozwodzie. Muszą być spełnione dwa warunki: stan niedostatku poszkodowanego oraz możliwości finansowe pozwanego. Alimenty po rozwodzie wygasają w kilku przypadkach - kiedy osoba uprawniona do alimentów zawiera nowy związek małżeński, po upływie 5 lat lub w wyniku zmiany okoliczności dotyczących sytuacji majątkowych obu stron.
Skuteczna kancelaria prawo opiekuńcze
Sprawy z zakresu prawa opiekuńczego mają wyjątkowy charakter. Zazwyczaj dotyczą one małoletniego, za którego rodzice muszą podjąć odpowiednie kroki prawne. W takiej sytuacji najważniejszą rzeczą jest wybór adwokata. W mojej kancelarii prawnej do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie, ponieważ każda sprawa jest inna.
⭐⭐⭐⭐⭐