Rozwód bez orzekania o winie
Rozwód bez orzekania o winie – jak go uzyskać?
Rozwód bez orzekania o winie to jeden ze sposobów (obok rozwiązania związku małżeńskiego z winy czy śmierć małzonka) zakończenia małżeństwa, w przypadku którego małżonkowie są zgodni co do tego, że ich wspólne życie dobiegło końca. Konsekwencja porozumienia jest zgodne żądanie rozwiązania związku małżeńskiego bez orzekania o winie. W pozwie o rozwód bez orzekania o winie jedna ze stron zaznacza, że chce rozwodu bez orzekania, po cym druga strona po otrzymaniu pozwu o rozwód PRZYŁĄCZA się do stanowiska swojego małżonka.
W pozwie o rozwód/odpowiedzi na rozwód strony powinny również ZGODNIE określić wszystkie kwestie dotyczące małoletnich dzieci, w tym miejsce zamieszkania dzieci, władza rodzicielska, alimenty.
Rozwód bez orzekania o winie – szybki rozwód za porozumieniem stron
Pozew o rozwód bez orzekania o winie powinien spełniać wszelkie ogólne wymogi dotyczące pozwu o rozwód. Tym samym osoba składająca pozew powinna w nim umieścić tzw. Elementy obligatoryjne pozwu o rozwód czyli kwestie, o których będzie rozstrzygał sąd tj.:
o tych elementów zaliczyć możemy:
- Sposób rozwiązania związku małżeńskiego przez rozwód:
- bez orzekania o winie,
- z winy jednego lub obu małżonków.
- Miejsc zamieszkania małoletniego dziecka:
- przy ojcu,
- przy matce,
- opieka naprzemienna.
- Władza rodzicielska:
- pozostawiona obojgu rodzicom,
- ograniczona (wskazanie w jak sposób – samo określenie „Do współdecydowania o istotnych sprawach dziecka” bez doprecyzowania o jakie istotne sprawy dziecka chodzi będzie trudna wręcz niemożliwa do wykonania. Tak sformułowane żądanie może zostać nie uwzględnione przez Sąd.
- Alimenty
Więcej na naszym blogu: adwokat rozwodowy
Pozew o rozwód składa się we właściwym sądzie okręgowym. Zgodnie z treścią art. 41 k.p.c. Powództwo ze stosunku małżeństwa wytacza się wyłącznie przed sąd, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. Z braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a jeżeli i tej podstawy nie ma – sąd miejsca zamieszkania powoda.
Rozwód bez orzekania o winie
Bez wątpienia wzór pozwu o rozwód bez orzekania o winie dla małżonków można bez problemu znaleźć w internecie. Jednak korzystanie z gotowca jest ryzykowane – po pierwsze istnieje ryzyko, że będzie zawierał błędy, po drugie (i ważniejsze) – każda sprawa rozwodowa jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. Nie ma dwóch takich samych stanów faktycznych.
Pozew o rozwód bez orzekania o winie
Możliwość rozwiązania małżeństwa stron przez rozwód bez orzekania o winie nie jest obwarowana żadnymi szczególnymi wymogami. Podobnie jak przy orzeczeniu rozwodu z winy obojga z małżonków lub z winy jednej ze stron do rozwiązania małżeństwa przez rozwód konieczne jest spełnienie przesłanek ustawowych tj. pozytywnych (tych które muszą wystąpić w danym stanie fatycznym) i negatywnych (tych których wystąpienie, wiązać się będzie z brakiem rozwodu).
POZYTYWNE: ustanie trzech podstawowych więzi między małżonkami: duchowej, fizycznej oraz gospodarczej.
NEGATYWNE: orzeczenie rozwodu nie może być sprzeczne z dobrem małoletniego dziecka lub zasadami współżycia społecznego.
UWAGA!!! Należy jednak pamiętać, iż sąd odstąpi od orzekania o winie tylko na zgodny wniosek stron. Oznacza to, że gdy strona przeciwna sprzeciwi się takiemu stanowisku zaprezentowanemu w pozwie Sąd zobligowany będzie w wyroku rozwodowym do orzeczenia o winie.
UWAGA !!! Należy także zwrócić uwagę, iż żądanie pozwu w zakresie winy może być zmienione, aż do uprawomocnienia się wyroku.
Wiąże się to z tym, że nawet jeżeli pierwotnie będziemy wnosili o rozwód bez orzeczenia winy, a w toku procesu stwierdzimy, iż chcielibyśmy, aby małżeństwo zostało rozwiązane przez rozwód z orzeczeniem o winie, możemy swój pierwotny wniosek zmodyfikować.
UWAGA!!! Pamiętać jednak należy, iż zgodnie z przepisami ciężar udowodnienia okoliczności faktycznych spoczywa na stronie, która wywodzi z nich skutki prawne. W tym przypadku na osobie, która żąda ustalenia winy drugiego z małżonków.
Rozwód bez orzekania o winie – ile trwa?
Czas oczekiwania na rozprawę rozwodową zależy sądu, w którym składamy pozew – tego ilu ma sędziów i jak bardzo jest obciążony sprawami. W dużych miastach oczekiwanie na termin rozprawy może zająć nawet pół roku. W mniejszych do kilku miesięcy. Zazwyczaj mówi się o ok. 3 miesiącach od złożenia pozwu do pierwszej rozprawy.
Pomoc adwokata w sprawie o rozwód – czym się kierować przy wyborze adwokata rozwodowego?
Odpowiedź jest bardzo prosta: OSOBISTA REPREZENTACJA.
W dzisiejszych czasach wydaje się, że to najważniejszy element, którym klienci powinni kierować się przy wyborze adwokata do jakiejkolwiek sprawy. Często w praktyce spotkać się można z przypadkami kiedy to osoba pełnomocnika występuje tylko na dokumencie pełnomocnictwa, a sprawę w rzeczywistości prowadzi zupełnie ktoś inny. Czasami klient nie ma nawet wiedzy jak wygląda pełnomocnik „na papierze” bowiem NIGDY nie miał przyjemności spotkania z nim. W praktyce, już na etapie umawiania spotkania warto zaznaczyć, iż OCZEKUJE SIĘ SPOTKANIA Z DANĄ OSOBĄ – jest to wynikiem tego, że potencjalny klient umawia się na spotkania, a kiedy już do niego dochodzi, okazuje, że się że odbędzie się ono z KIMŚ Z ZESPOŁU co niejednokrotnie ma negatywny wpływ na przebieg postępowania zwłaszcza gdy osoba taka nie ma doświadczenia w prowadzeniu spraw określonej kategorii.
UWAGA!!! Warto wiedzieć, że pełnomocnik procesowy ma prawo udzielić zastępstwa procesowego jedynie adwokatowi lub radcy prawnemu, bez uzyskania zgody swojego mocodawcy. Zgodnie z treścią art. 91 pkt 3 k.p.c. „pełnomocnictwo procesowe obejmuje z samego prawa umocowanie do: udzielenia dalszego pełnomocnictwa procesowego adwokatowi lub radcy prawnemu”.
ZWRÓĆ UWAGĘ !!! Chcąc zatem uniknąć sytuacji reprezentowania klienta na sali rozpraw przez osobę inną aniżeli osoba pełnomocnika, warto zadbać aby w pełnomocnictwie był zapis stanowiący, że "niniejsze pełnomocnictwo wyłącza możliwość ustanowienia dalszego pełnomocnictwa w sprawie". Dzięki temu unikniemy zaskoczenia na sali rozpraw czy rozczarowania związanego z wyborem pełnomocnika
WARTO PAMIĘTAĆ, ŻE KLIENTA REPREZENTUJE NIE KANCELARIA, A KONKRETNY CZŁOWIEK.
Poniżej prezentujemy wzór pozwu o rozwód bez orzekania o winie
W kolejnej części:
Ile kosztuje rozwód bez orzekania o winie?
Rozwód bez orzekania o winie a dzieci
Jakie pytania zadaje sąd?
SKUTECZNY ADWOKAT ROZWODOWY – JAK GO WYBRAĆ?