2021-07-13

Czym jest opłata adiacencka?

Opłata adiacencka jest formą, z której istnienia nie każdy zdaje sprawę, a jest to procedura dość pogmatwana, która może prowadzić do znaczących strat. Później wytłumaczymy, w jakich przypadkach może ona zostać naliczona. Wyobraźmy sobie jednak sytuację, w której ignorujemy otrzymywane listy odnośnie nieznanej nam opłaty, ponieważ traktujemy ją jako pewną próbę oszustwa. Największą konsekwencją może być nawet groźba zlicytowania nieruchomości przez komornika. Przeszliśmy do tego, czego dotyczy ta opłata. Jest to pewnego rodzaju podatek, który jest doliczany do nieruchomości w niektórych sytuacjach. W jakich? To dokładnie opiszemy w ramach tego artykułu. Czym jest opłata adiacencka? W jakich sytuacjach może ona zostać naliczona? Ile może ona wynosić?

Nieoczekiwana opłata adiacencka

Wydaje się, że jeśli dopełniliśmy wszystkich formalności, a następnie przystąpiliśmy do budowy domu, to już nie musimy martwić się o ponoszenie dodatkowych kosztów. Te mogą niestety przybyć z ramienia prawa. Opłata adiacencka dotyczy sytuacji, w której wartość nieruchomości wzrosła z powodu przyczyn od nas niezależnych. Jakie dokładnie są to sytuacje? Dlaczego używa się zastępczej nazwy jako opłata przekształceniowa?

Okoliczności naliczania opłaty

Opłata przekształceniowa jest sugestywną nazwą, ponieważ jest to podatek naliczany podczas pewnych zmian, które prowadzą do zmiany wartości nieruchomości. Możemy tutaj wskazać 3 przypadku. Po pierwsze jest to podział nieruchomości. W sytuacji, w której nastąpi do geodezyjnego rozdziału i dojdzie do wzrostu wartości, może zostać nałożona opłata adiacencka. Nie ma to znaczenia, czy działka była wcześniej budowlana, czy rolna. Po drugie podział i scalenie działki w niektórych sytuacjach również może podnieść wartość całości. To drugi powód, który może doprowadzić do naliczenia opłaty. Po trzecie jest to budowa urządzeń infrastruktury technicznej. Ten temat jest najbardziej kontrowersyjny. Dotyczy to infrastruktury, która jest budowana w ramach pieniędzy ze Skarbu Państwa lub środków unijnych. Oznacza to, że może nam zostać naliczona opłata nawet w przypadku występowania czynników zewnętrznych, które w dodatku nie są od nas zależne. Znów jednak dotyczy to podniesienia wartości nieruchomości.

Zawiłości naliczania opłaty adiacenckiej

Każde nałożenie prawne występuje w pewnych granicach i tym samym zawiera szczegóły, które trzeba uwzględnić. Na początek rozpatrzmy zmianę właściciela posiadłości. Czy wtedy naliczana jest opłata? Okazuje się, że tak, oprócz jednego wyjątku. Jest nim śmierć właściciela nieruchomości i w związku z tym przekazanie majątku w ramach spadku. Sytuacja sprzedaży jest już jednak całkowicie innym punktem widzenia. Osoba, która sprzedaje nieruchomość, musi ponieść koszty w związku z opłatą przekształceniową. Występują tutaj pewne zawiłości, ale w ogólności to sprzedający musi martwić się tym podatkiem (zagmatwanie wynika z ewentualnego wprowadzenia opłaty w przyszłości, ponieważ czasem można próbować to przewidzieć). Oczywiście opłata adiacencka jest obowiązkowa. Gdyby nie była, trudno by mówić o potrzebie jej wprowadzenia. Ponadto nie jest istotne, że właściciel nie korzysta z infrastruktury, która powstała wokół. Nie zwalnia go to z poniesienia dodatkowych kosztów.

Finansowe aspekty opłaty

Opłata adiacencka jest kontrowersyjna i może być tematem wielu rozmów. Prawdopodobnie większość nie będzie zwolennikiem tej formy. Nie zmienia to faktu, że jest to obowiązek i nie ma możliwości jej uniknięcia. Istnieje jednak możliwość skorzystania z ulg, ale również jedynie w przypadku przejęcia nieruchomości w ramach spadu. Organem wydającym jest tak naprawdę burmistrz miasta lub wójt. Istnieją dwie stawki, które mogą zostać naliczone. Jest to 50% lub 30% różnicy pomiędzy przeszłą i teraźniejszą wartością. Pierwsza stawka dotyczy drugiego i trzeciego przypadku z wcześniej wymienionych (podział i scalenie oraz infrastruktura techniczna). 30% dotyczy podziału działki, a więc tej pierwszej sytuacji.

Pozostałe informacje o podatku

Okazuje się, że szybko trzeba uiścić powstałą opłatę. Jest to bowiem tylko 14 dni od momentu, w którym dojdzie do ostatecznego ustalenia opłaty adiacenckiej. Ponadto konsekwencje braku zapłaty mogą być bardzo znaczące. W najgorszym przypadku może to być nawet zajęcie komornicze. Tym samym nie można przejść obok tej sprawy obojętnie. Jeśli jednak w ciągu 3 lat od wystąpienia jednej z trzech okoliczności, nie doszło do przedstawienia opłaty, sprawa zostaje przedawniona. Tym samym w takiej sytuacji możemy już o tym zapomnieć. Pojawia się również możliwość podziału opłaty na raty. Wymaga to złożenia specjalnego wniosku. Powinien on być złożony w urzędzie gminy. Istnieje tutaj wiele możliwości i nie ma ścisłego określenia, jak to musi wyglądać. Ilość rat nie jest jednoznaczna i możemy sami przedstawić korzystną dla nas koncepcję.

Podsumowanie

Opłata adiacencka wydaje się nietypowym podatkiem, ponieważ jest stosunkowo nowy oraz może dotyczyć poważnych kwot i dość nietypowych okoliczności. Pamiętajmy, że jest to termin, który odnosi się do nieruchomości. Opłata może zostać naliczona, jeśli dojdzie do wzrostu jej wartości, a będzie się to odbywało w ramach jednego z trzech przypadków. Są to: podział geodezyjny, podział i późniejsze scalenie oraz budowa infrastruktury technicznej z budżetu państwowego lub unijnego. Opłata jest obowiązkowa, a jej niezapłacenie może prowadzić do poważnych konsekwencji. Może to być nawet zajęcie komornicze.

 

Klimowski Kancelaria Prawna

Łódź

Al. T. Kościuszki 40 lok. 10
90-427 Łódź
tel.: (42)208 88 42/(42) 208 88 43
tel.: 600 365 228
e-mail: klimkowski@onet.pl
Santander Bank Polska S.A.
90 1090 1304 0000 0001 4312 3524

Gdańsk

ul. Długi Targ
80-831 Gdańsk
tel.: 600 365 228
e-mail: klimkowski@onet.pl
Santander Bank Polska S.A.
90 1090 1304 0000 0001 4312 3524

 

Mapa dol-mapPolski

Kancelaria świadczy usługi na terenie całego kraju

Facebook link Twitter link