2021-06-15

Jak przebiega proces adopcyjny?

 

Posiadanie dziecka dla wielu osób jest jednym z głównych życiowych celów i nie wyobrażają sobie swojego funkcjonowania bez niego. Jednocześnie pojawiają się różne sytuacje, które tę kwestię utrudniają lub całkowicie uniemożliwiają. Najczęstszym powodem takiego stanu są problemy z bezpłodnością. Tak naprawdę można je leczyć, ale często trudno jest pokonać tę barierę. W niektórych przypadkach bywa to wręcz niemożliwe. Zdeterminowana rodzina może zwrócić wtedy swoją uwagę ku adopcji. Jest to długotrwały i skomplikowany proces, ale nie powinno to nikogo dziwić. Sprawa jest przecież niezwykle poważna i konieczne jest dokładne przeanalizowanie czy rodzice poradzą sobie z problemami, które mogą się pojawiać na różnych etapach życia dziecka. Nie należy się jednak zrażać, ponieważ efekt zdecydowanie wynagradza włożony wcześniej wysiłek. Jak jednak wygląda proces adopcyjny?

Ośrodek adopcyjny

Pierwszym krokiem po podjęciu decyzji jest udanie się do ośrodka adopcyjnego. Jest to instytucja, która będzie nas wspierać w skutecznym odbyciu całego procesu. Jest to szczególnie istotne w pierwszej fazie. Można zadzwonić lub wypełnić formularz i tym samym umówić pierwszą wizytę z osobą tam pracującą. Na początek konieczne będzie uzyskanie od rodziców wielu informacji, które mogą okazać się kluczowe ze względu na dobro dziecka. Możemy to dla uproszczenia podzielić na dwa etapy. Pierwszy stanowi rozmowę, która ma na celu udowodnienie naszych motywacji oraz stosunku do całej tej sytuacji. Druga jest bardziej formalna i w dużej mierze dotyczy złożenia odpowiednich dokumentów. Ta pierwsza rozmowa będzie oceniana przez psychologa. Określi on to, czy potencjalni rodzice są odpowiednimi osobami do podjęcia się tak trudnego wyzwania, jakim jest wychowanie dziecka. Rezultatem jest wydanie opinii psychologicznej. Ważne jest również przedstawienie korzystnych warunków mieszkaniowych oraz samego trybu życia. To drugie sprowadza się choćby do przedstawienia relacji wewnątrzrodzinnych, co jest również potwierdzane opinią sąsiadów. Pozytywne przejście przez cały ten etap nie oznacza jeszcze, że cały proces rekrutacyjny znajduje się już na końcu i zaraz zobaczymy dziecko. Jest to bardziej skomplikowane.

Konieczne do przedłożenia dokumenty

Wróćmy jeszcze na chwilę do dokumentacji. Podstawowym wymogiem jest dowód niekaralności. Oprócz tego konieczne będzie przedstawienie życiorysu, odpisu aktu małżeństwa (ewentualnie również poprzednich małżeństw), odpisu aktu urodzenia, zaświadczenia o zatrudnieniu i dochodach czy potwierdzenie stałego zameldowania. Oprócz tego wymagane jest również dostarczenie zaświadczeń oświadczeń o braku uzależnień, stanie zdrowia (fizycznego i psychicznego) oraz opinia z miejsca pracy. Te wszystkie dokumenty będą istotne w pierwszej fazie procesu.

Szkolenie przed adopcją

Kolejnym etapem jest szkolenie, które ma przygotować rodziców do nowej sytuacji. Jest to co najmniej 35 godzin, w czasie których potencjalnijak przebiega proces adopcyjny rodzice mają zyskać praktyczną wiedzę, która okaże się niezbędna w przyszłości. Błędem jest traktowanie tego szkolenia jako formalności, którą trzeba odbyć. Uzyskana w ten sposób wiedza może okazać się bezcenna. Szkolenie jest podzielone na etapy, z których dowiemy się tego, jak zajmować się dzieckiem, jak to wygląda od strony prawnej czy jak warto przedstawić dziecku temat adopcji. Pozytywne przejście szkolenia oznacza możliwość przejścia do kolejnego etapu.

Okres oczekiwania

Wcześniej musimy przedstawić informacje odnośnie tego, jakie dziecko chcemy adoptować. Dotyczy to m.in. wieku. Na noworodka zazwyczaj czeka się najdłużej. Każdy chciałby, żeby jego dziecko było zdrowe. Już połączenie tych dwóch kwestii może skutkować długim oczekiwaniem. Jak długim? To już zależy od konkretnego przypadku. Ogólnie każdy proces adopcyjny należy traktować indywidualnie. Zazwyczaj w ośrodku udzielają informacji, że oczekiwanie na zdrowego noworodka może trwać nawet 5 lat. W praktyce ten czas bywa jednak zwykle znacznie krótszy.

Zapoznanie się z dokumentacją o dziecku

Oczekiwanie na telefon może być sprawdzianem wiary w powodzenie całego przedsięwzięcia. Nieoczekiwanie pracownik ośrodka może do nas zadzwonić z pozytywną informacją. W takiej sytuacji zostanie nam przedstawiona dokumentacja odnośnie dziecka. Potencjalni rodzice mogą zaakceptować tę decyzję i czekać na aranżację pierwszego spotkania lub ją odrzucić i tym samym dalej oczekiwać na telefon.

Spotkanie z dzieckiem

Po akceptacji ośrodek organizuje spotkanie z dzieckiem. Odbywa się ono w specjalnych warunkach tzn. pod nadzorem opiekunów dziecka. Pierwsze spotkanie z pewnością jest wielkim przeżyciem. Podobnie jak każdorazowe pożegnanie się pomiędzy rodzicami i dzieckiem po spotkaniu. Ważne jest regularne spotykanie dziecka, co prowadzi do wzajemnego poznawania się. Sprowadza się to do zabawy i nauki wzajemnej obecności. To idealny moment na złożenie wniosku o przysposobienie do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego.

Ostatnie etapy procesu adopcyjnego

Teraz pozostaje sprawa w sądzie. Ośrodek pozytywnie zweryfikował rodziców i tym samym stanowi on teraz wsparcie przez przejście tego procesu. W tym miejscu warto również skorzystać ze wsparcia kancelarii prawniczej. Przejście przez wszystkie prawne etapy jest skomplikowane i tym samym warto wykorzystać fachową wiedzę prawników. Uskuteczni to cały proces i prawdopodobnie szybciej zostanie on zakończony powodzeniem. Jeśli sąd wyrazi zgodę, dziecko trafia do domu. Możemy spodziewać się wizyt kuratora, który będzie sprawdzał warunki, w jakich znalazło się dziecko. Po ostatecznej zgodzie należy skierować się do urzędu stanu cywilnego. Tam ostatecznie proces adopcyjny kończy się sukcesem (nowy akt urodzenia i wpis rodziców). Jednocześnie rozpoczyna się nowy etap w życiu zarówno dziecka, jak i rodziców.

Klimowski Kancelaria Prawna

Łódź

Al. T. Kościuszki 40 lok. 10
90-427 Łódź
tel.: (42)208 88 42/(42) 208 88 43
tel.: 600 365 228
e-mail: klimkowski@onet.pl
Santander Bank Polska S.A.
90 1090 1304 0000 0001 4312 3524

Gdańsk

ul. Długi Targ
80-831 Gdańsk
tel.: 600 365 228
e-mail: klimkowski@onet.pl
Santander Bank Polska S.A.
90 1090 1304 0000 0001 4312 3524

 

Mapa dol-mapPolski

Kancelaria świadczy usługi na terenie całego kraju

Facebook link Twitter link