Demoralizacja Łódź
Demoralizacja to ogólne pojęcie, które znane jest przez wszystkich i używane w codziennym życiu. Jednak okoliczności świadczące o demoralizacji dziecka są regulowane aktem prawnym, który dotyczy nieletnich. Jest to również pojęcie, które występuje w prawie rodzinnym. Jest wiele przejawów demoralizacji nieletnich, które mogą stanowić podstawę do wszczęcia postępowania w sprawach nieletnich w sądzie rodzinnym.
Czym jest demoralizacja?
Demoralizacja to forma niedostosowania społecznego, która jest oznaką upadku moralności, odejścia od tradycji i zepsucia obyczajów. Zachowania, które wtedy występują to przede wszystkim przestępczość, wandalizm, korupcja i rozwiązłość. Są to wszelkie działania, które w przyszłości mogą przyczynić się do zagrożenia rozwoju młodej osoby - nieletniego w kontekście jego życia w społeczeństwie. Nieletni to osoba, która w momencie popełnienia czynu zabronionego nie ukończyła 17. roku życia. Odpowiada ona karnie wyłącznie w niektórych przypadkach.
Jako demoralizację rozumiemy wszelkie zachowania, które mają trwałość i powtarzalność. Mogą one być również wynikiem zastosowania nacisku z zewnątrz. Demoralizacja może być wynikiem błędnego, nieodpowiedniego wychowania lub zewnętrznych demoralizujących czynników. Można ją podzielić na:
-
demoralizację pierwotną
-
demoralizację wtórną.
Demoralizacja pierwotna Łódź
Zachodzi w przypadku, gdy osoba od samego urodzenia przebywa w środowisku patologicznym i wychowuje się w nim. Osoba taka nie miała możliwości, żeby przebywać w miejscu, gdzie mogłaby odebrać właściwe wzorce i nauczyć się odpowiednich zachowań życia w społeczeństwie. Nieletni wychowujący się w takim środowisku nie będzie dostrzegać swoich błędów i będzie je odbierać jako zgodne z normą i systemem wartości.
Demoralizacja wtórna
Występuje w sytuacji kiedy dana osoba wychowywała się w środowisku nie patologicznym, korzystnym dla rozwoju i przyswojenia odpowiednich zasad i norm. Jednak w późniejszym czasie, na przykład śmierć rodzica czy pogorszenie sytuacji materialnej, wpada w towarzystwo, które wpływa na jej dalszy rozwój. Wcześniejsze ukształtowanie i zachowania zostają zdegradowane przez zażywanie różnych środków odurzających.
Zachowania, które nazywane są przejawem demoralizacji:
-
udział w grupach przestępczych
-
wulgarne słownictwo
-
wagarowanie
-
wandalizm
-
zażywanie narkotyków i innych środków odurzających
-
spożywanie alkoholu
-
przedwczesne rozpoczęcie aktywności seksualnej
-
stosowanie agresji i przemocy
-
ucieczki z domu
-
popełnienie czynu zabronionego.
Ustawa przewiduje, że zwalczanie demoralizacji powinno odbywać się przy pomocy różnego rodzaju środków wychowawczych i poprawczych. Mogą one być stosowane wobec nieletnich, którzy wykazują objawy demoralizacji oraz tych, którzy popełnili czyny karalne. Sprawy dotyczące demoralizacji trafiają do sądu rodzinnego. W trakcie postępowania oraz nakładania środków wychowawczych lub poprawczych bierze pod uwagę między innymi przyczyny i stopień demoralizacji. Od decyzji zależy również rodzaj czynu oraz stopień rozwoju psychicznego i fizycznego.