Jak obniżyć alimenty?
Kiedy można żądać obniżenia alimentów?
Zgodnie zaś z art. 138 k.r.o., w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego.
Potrzeby uprawnionego dziecka oraz możliwości zobowiązanego mogą ulegać zmianom i w związku z tym może powstać konieczność zmiany wysokości zasądzonych alimentów. Podwyższenie alimentów następuje wówczas, gdy zwiększeniu uległy potrzeby uprawnionego albo zwiększyły się możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego. Zaś obniżenie alimentów następuje zazwyczaj wtedy, gdy zmniejszeniu uległy możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego. Zmiana orzeczenia dopuszczalna jest w razie zmiany stosunków powstałych po jego wydaniu, a jej ustalenie następuje przez porównanie stosunków obecnych z warunkami i okolicznościami uprzednio istniejącymi.
Od czego uzależniona jest wysokość alimentów?
Zgodnie z treścią art. 135 k.r.o. zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego, przy czym z § 2 powyższego artykuły wynika wprost, iż wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dzieci, które nie są w stanie utrzymać się samodzielnie może polegać w całości lub w części na osobistych staraniach o utrzymanie lub wychowanie uprawnionych, w takim wypadku świadczenie alimentacyjne zobowiązanego polega na pokrywaniu w całości lub w części kosztów utrzymania lub wychowania.
Pojęcia "usprawiedliwione potrzeby" oraz "możliwości zarobkowe i majątkowe" zostały szczegółowo omówione w uchwale Pełnego Składu Izby Cywilnej i Administracyjnej Sądu Najwyższego z dnia 16 grudnia 1987 r., III CZP 91/86, OSNP 1988, nr 4, poz. 42.
W uchwale tej stwierdzono, że „przez usprawiedliwione potrzeby uprawnionego rozumieć należy potrzeby, których zaspokojenie zapewni mu - odpowiedni do jego wieku i uzdolnień - prawidłowy rozwój fizyczny i duchowy.
Możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego określają zarobki i dochody, jakie uzyskiwałby przy pełnym wykorzystaniu swych sił fizycznych i zdolności umysłowych, nie zaś rzeczywiste zarobki i dochody.”
Zmniejszenie możliwości zarobkowych zobowiązanego
Najczęstszymi powodami zmniejszenia możliwości zarobkowych zobowiązanego do płacenia alimentów będzie wystąpienie następujących sytuacji:
– długotrwałe leczenie spowodowane wypadkiem, chorobą;
– konieczność ponoszenia kosztów leczenia lub rehablilitacji;
– utrata pracy będącej podstawowym źródłem dochodu (przyczyny zwolnienia nie mogą być zależne od zobowiązanego. Sąd będzie badał przyczyny rozwiązania/wypowiedzenia stosunku pracy);
– kolejne małżeństwo i powstanie w związku z tym nowych obowiązków majątkowych,
– urodzenie się zobowiązanemu kolejnego dziecka,
- konieczność utrzymania innego członka rodziny w stosunku do którego powstał prawny obowiązek alimentacyjny (np. dziecka wobec rodzica).
Zmniejszenie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego
Natomiast do okoliczności uzasadniających obniżenie alimentów z powodu zmniejszenia usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego zaliczyć można:
– podjęcie przez uprawnionego do otrzymywania alimentów pracy zarobkowej;
– wstąpienie przez uprawnionego w związek małżeński;
– uzyskanie stypendium naukowego;
– uzyskanie nieposiadanego wcześniej majątku (np. w postaci darowizny lub spadku).
Jaki sąd właściwy do rozpoznania sprawy o obniżenie alimentów?
Pozew o zasądzenie lub podwyższenie alimentów można składać do Sądu właściwego dla miejsca zamieszkania powoda lub pozwanego, zaś pozew o obniżenie alimentów lub wygaśniecie obowiązku alimentacyjnego tylko do Sądu właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego.
Dowody – jaki trzeba przedstawić na poparcie twierdzeń
Dowodami mogą być wszelkie dokumenty potwierdzające powyższe okoliczności np. zaświadczenia lekarskie, oświadczenia osób trzecich (np. w przypadku pobierania nauki lekcji języka angielskiego w domu), faktury (NIE PARAGONY - z nich nie wynika kto poniósł dany wydatek), deklaracje podatkowe, historia rachunku bankowego, zaświadczenia z zakładu pracy o wysokości osiąganego wynagrodzenia.
500+ a wysokość alimentów
Świadczenia rodzinne w tym świadczenie 500 + NIE ma wpływu na wysokość obowiązku alimentacyjnego.