2020-06-05

Zasiedzenie w dobrej i złej wierze

Zgodnie z przepisami dotyczącymi nieruchomości i prawem budowlanym, nieruchomości zabudowane i niezabudowane można nabywać na różne sposoby. Krótko mówiąc, prawo dopuszcza różne modele pozyskiwania mieszkań, domów, gruntów itp. Jednym z nich jest zasiedzenie w dobrej i złej wierze poprzez faktyczne, długotrwałe posiadanie nieruchomości (a także rzeczy ruchomych. Co to jest zasiedzenie? W jakich sytuacjach dochodzi do zasiedzenia? Czym różni się zasiedzenie nieruchomości w dobrej wierze od zasiedzenia nieruchomości w złej wierze?

Co to jest zasiedzenie?

Jedną z form nabywania nieruchomości jest zasiedzenie w dobrej i złej wierze. Co przez to rozumieć? Co to jest zasiedzenie? Otóż, z pozyskaniem nieruchomości poprzez jej zasiedzenie, jak podają przepisy odnośnie nieruchomości i prawo budowlane, mamy do czynienia w sytuacji, gdy osoba nią władająca nie jest prawowitym właścicielem, lecz zachowuje się tak, jakby nim była. Warunek jest taki, że wszelkie czynności z tym związane – dbanie o nieruchomość, opłacanie podatków, gospodarowanie musi trwać nieprzerwanie minimum 20 lat. Dopiero wówczas można stwierdzić zasiedzenie. Co istotne, prawo mówi o dwóch rodzajach takiego modelu nabywania, a mianowicie o zasiedzeniu w dobrej i złej wierze. Kiedy następuje zasiedzenie nieruchomości w dobrej wierze, a kiedy zasiedzenie nieruchomości w złej wierze?

Zasiedzenie nieruchomości w dobrej wierze

Zasiedzenie nieruchomości w dobrej i złej wierze to w świetle prawa nieruchomości i prawa budowlanego dwie zupełnie różne sytuacje. Zasiedzenie nieruchomości w dobrej wierze dotyczy sytuacji, w których władający nieruchomością staje się jej właścicielem poprzez zasiedzenie, zgodnie z prawem, tj. uzasadnionymi okolicznościami. W większości przypadków władający nie ma świadomości, że korzysta z cudzej własności. Najlepszym przykładem zasiedzenia nieruchomości w dobrej wierze są nieuregulowane sprawy spadkowe - np. córka lub syn po śmierci rodziców pozostaje w ich domu bez regulacji spadku, w związku z czym prawnie, to zmarli rodzice wciąż są jego właścicielami. Czym w takim razie jest zasiedzenie nieruchomości w złej wierze?

Zasiedzenie nieruchomości w złej wierze

W przeciwieństwie do zasiedzenie nieruchomości w dobrej wierze, tzn., gdy władający nie ma świadomości, że należy ona do kogoś innego, zasiedzenie nieruchomości w złej wierze następuje wówczas, gdy posiadacz wie, że nieruchomość mu nie przysługuje i istnieje jej prawowity właściciel. Przykładowo, zasiedzenie nieruchomości w złej wierze to jej zakup od osoby, która nie jest jej jedynym, prawnym właścicielem. Warto przy tym zaznaczyć, że obowiązkiem nabywającego jest podjęcie niezbędnych starań celem dowiedzenie się w czyim posiadaniu jest nieruchomość, którą zamierza pozyskać.

Klimowski Kancelaria Prawna

Łódź

Adwokat Łódź
Al. T. Kościuszki 40 lok. 10
90-427 Łódź
tel.: (42)208 88 42/(42) 208 88 43
tel.: 600 365 228
e-mail: klimkowski@onet.pl
Santander Bank Polska S.A.
90 1090 1304 0000 0001 4312 3524

Gdańsk

Adwokat Gdańsk
ul. Długi Targ
80-831 Gdańsk
tel.: 600 365 228
e-mail: klimkowski@onet.pl
Santander Bank Polska S.A.
90 1090 1304 0000 0001 4312 3524

 

Mapa dol-mapPolski

Kancelaria świadczy usługi na terenie całego kraju

Facebook link Twitter link