2020-05-29

Ile wynosi podatek od darowizny?

Podobnie, jak spadek, również darowizna to zastrzyk pieniędzy – czy to w gotówce, czy też w nieruchomościach. Zanim jednak zaczniemy planować co z tym zrobimy, w co zainwestujemy otrzymaną sumę, w pierwszej kolejności musimy dopełnić formalności, do czego zobowiązuje nas prawo spadkowe. Co prawda, jeśli darowiznę otrzymaliśmy np. od rodziców, po jej zgłoszeniu do urzędu skarbowego (w terminie do 6 miesięcy) możemy uniknąć opodatkowania. W wielu przypadkach okazuje się jednak, że procent od darowizny musimy zapłacić. Od czego uzależniona jest wysokość podatku od darowizny? Jakie znaczenie ma grupa podatkowa, do jakiej zostaliśmy przypisani? Ile trzeba zapłacić podatku od darowizny? W jaki sposób możemy sprawdzić ile wynosi podatek od darowizny?

Procent od darowizny

Darowizna, czyli otrzymanie od darczyńcy np. gotówki, mieszkania lub innych wartościowych przedmiotów niestety w wielu przypadkach jest oprocentowana, tzn. wiążę się z koniecznością rozliczenie się z urzędem skarbowym. Podatek, a co za tym idzie procent od darowizny określa ustawa o podatku od spadków i darowizn. Jak już zostało wspomniane, w niektórych sytuacjach, tj. gdy darczyńcą jest ktoś z najbliższej rodziny (np. rodzic, dziecko, małżonek, teść), a także, gdy wartość darowizny nie przekracza kwoty wolnej od podatku, możemy zostać zwolnieni z podatku. Poza tym jednak, darowizna zostanie opodatkowana. Ile wynosi podatek od darowizny? O jakim procencie od darowizny jest tu mowa? Ile trzeba zapłacić podatku od darowizny? Otóż, wysokość podatku od darowizny jest uzależniona od przynależności obu stron do grup podatkowych oraz od wartości darowizny.

Wysokość podatku od darowizny

Procent od darowizny jest różny dla różnych grup podatkowych i wartości darowizny. Waha się on w granicach od 3 do 20%. Zgodnie z prawem spadkowym, a dokładniej ustawą o podatku od spadków i darowizn z dnia 28 lipca 1983 roku określa trzy grupy podatkowe. Do grupy I zaliczają się: małżonkowie, zstępni, wstępni, pasierb, zięć/synowa, rodzeństwo, teściowie, ojczym/macocha. Do II grupy podatkowej należą: zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych, małżonków pasierbów i małżonków rodzeństwa, rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych. W końcu, III grupa podatkowa to wszyscy pozostali nabywcy. Jaka jest wysokość podatku od darowizny dla poszczególnych? Ile wynosi podatek od darowizny?

Ile trzeba zapłacić podatku od darowizny?

Ile trzeba zapłacić podatku od darowizny? Jak już wiemy, procent od podatku wynosi od 3 do 20%. Każdorazowo, tj. w przypadku każdej darowizny wysokość podatku od darowizny oblicza się od nadwyżki podstawy opodatkowania (wartości przekraczającej kwotę wolną od podatku). Dla poszczególnych grup wynosi ona: 9 637 (I grupa podatkowa), 7 276 zł (II grupa podatkowa), 4 902 zł (III grupa podatkowa).

Klimowski Kancelaria Prawna

Łódź

Adwokat Łódź
Al. T. Kościuszki 40 lok. 10
90-427 Łódź
tel.: (42)208 88 42/(42) 208 88 43
tel.: 600 365 228
e-mail: klimkowski@onet.pl
Santander Bank Polska S.A.
90 1090 1304 0000 0001 4312 3524

Gdańsk

Adwokat Gdańsk
ul. Długi Targ
80-831 Gdańsk
tel.: 600 365 228
e-mail: klimkowski@onet.pl
Santander Bank Polska S.A.
90 1090 1304 0000 0001 4312 3524

 

Mapa dol-mapPolski

Kancelaria świadczy usługi na terenie całego kraju

Facebook link Twitter link