2020-05-18

Co to jest darowizna?

Bardzo często zdarza się tak, że otrzymujemy coś od rodziców, krewnych czy też przyjaciół. O ile są to drobne przedmioty nie musimy się niczym przejmować. Co innego, gdy dostaliśmy dużo gotówki, mieszkanie lub inny wartościowy prezent, który przekłada się na pokaźną sumę pieniędzy. Wówczas musimy to potraktować jako darowiznę, a co za tym idzie zgłosić ją do urzędu skarbowego, a nawet zapłacić podatek. Co to jest darowizna? Jak brzmi poprawna definicja darowizny uznawana w świetle prawa spadkowego? Kiedy należy podpisać umowę o darowiznę i jakie informacje należy w niej zawrzeć? W końcu, jak dokonać zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego?

Definicja darowizny

Co to jest darowizna? Zgodnie z zawartą w art. 888 Kodeksu cywilnego definicją darowizny, jest to forma umowy, „w której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku”. Oznacza to, że właściciel pieniędzy lub rzeczy przekazuje je wybranej osobie. Co ciekawe, jak wynika z definicji darowizny poza pieniędzmi i przedmiotami można również darować (przekazać komuś) prawo, np. prawo do lokalu spółdzielczego czy też prawa autorskie. W końcu, darowizną może być też umorzenie zobowiązania/długu. Jak natomiast przygotować umowę o darowiznę? Jakie dane musi zawierać umowa o darowiznę? Czy zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego rzeczywiście jest konieczne i jeśli tak – w jakich sytuacjach?

Umowa o darowiznę

Zawarta w kodeksie cywilnym definicja darowizny nie tylko objaśnia co to jest darowizna, ale też określa wytyczne do umowy o darowiznę. W takiej umowie o darowiznę darczyńca (właściciel majątku) zobowiązuje się do przekazania, inaczej podzielenia się swoim majątkiem z obdarowywanym. Bardzo istotne, aby umowa o darowiznę dokładnie określała strony, czyli wspomnianych już darczyńcę i obdarowanego. Należy przy tym pamiętać, że do przekazanie tego, co wchodzi w skład małżeńskiej wspólnoty zwykle wymagana jest zgoda małżonka. A czy zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego jest konieczne i jeśli tak, jak tego dokonać?

Zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego

Jak podpowiada prawo spadkowe, sporządzenie odpowiedniej, tj. zgodnej z Kodeksem cywilnym umowy o darowiznę to podstawa i obowiązek darczyńcy. Natomiast obdarowany, o ile należy do najbliższej rodziny (grupa 0), w związku z czym może skorzystać z zupełnego zwolnienia od podatku od darowizny, musi dokonać zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego w terminie do 6 miesięcy od jej otrzymania. W tym celu należy skontaktować się z właściwym urzędem skarbowym oraz wypełnić wymagane dokumenty.

Klimowski Kancelaria Prawna

Łódź

Adwokat Łódź
Al. T. Kościuszki 40 lok. 10
90-427 Łódź
tel.: (42)208 88 42/(42) 208 88 43
tel.: 600 365 228
e-mail: klimkowski@onet.pl
Santander Bank Polska S.A.
90 1090 1304 0000 0001 4312 3524

Gdańsk

Adwokat Gdańsk
ul. Długi Targ
80-831 Gdańsk
tel.: 600 365 228
e-mail: klimkowski@onet.pl
Santander Bank Polska S.A.
90 1090 1304 0000 0001 4312 3524

 

Mapa dol-mapPolski

Kancelaria świadczy usługi na terenie całego kraju

Facebook link Twitter link