2020-04-22

Rozwód czy separacja?

Wiele małżeństw, którym przez dłuższy nie najlepiej się układa, w końcu zaczyna się zastanawiać nad rozstaniem oraz jego formą. Co wybrać, spośród dostępnych opcji - rozwód czy separację? Jakie są różnice między rozwodem a separacją? Co na ten temat mówi prawo rodzinne i opiekuńcze? Co wiemy na temat obu i co lepsze - rozwód czy separacja? Od czego uzależnić swój wybór i na jakiej podstawie zdecydować kiedy rozwód, a kiedy separacja?

Rozwód a separacja - różnice

Rozwód czy separacja? Zdecydowana większość małżeństw, które decydują się na oficjalną, tj. poświadczoną sądownie rozłąkę staje przed dylematem co lepsze - rozwód czy separacja dla nich samych, ich związku oraz ewentualnego potomstwa. Niemożliwym jest podjąć decyzję, której prędzej czy później się nie pożałuje, nie wiedząc, jakie są różnice między rozwodem a separacją. Otóż, zgodnie z prawem rodzinnym i opiekuńczym rozwód to trwałe rozwiązanie małżeństwa, natomiast separacja to zawieszenie praw i obowiązków małżonków. Oznacza to, że para w separacji formalnie wciąż jest małżeństwem, rozstanie jest tymczasowe, decyzja o jego zakończeniu bądź kontynuacji nie została jeszcze podjęta, w związku z czym, nie można m.in. zawrzeć kolejnego związku małżeńskiego. Poza tym, w niektórych sytuacjach małżonkowie w separacji są zobowiązani do udzielania sobie wzajemnej pomocy, podczas gdy małżonkowie po rozwodzie mają jedynie obowiązek uiszczać świadczenia alimentacyjne, o ile takie zostały na nich nałożone. W takim razie, która z opcji - rozwód czy separacja jest lepsza? Co wybrać? Od jakich czynników uzależnić decyzję? Kiedy rozwód, a kiedy separacja?

Co lepsze - rozwód czy separacja?

Podstawowa różnica między rozwodem a separacją polega na tym, że rozwód to trwałe, ostateczne zakończenie małżeństwa, natomiast separacja to niejako jego zawieszenie. W związku z tym pojawia się kolejne pytanie, a mianowicie co lepsze - rozwód czy separacja? Niestety, każdy przy uwzględnieniu indywidualnej sytuacji, w jakiej się znalazł musi sam przed sobą szczerze postanowić co jest dla niego i jego związku z drugą osobą lepsze - rozwód czy separacja.

Kiedy rozwód, a kiedy separacja?

Kiedy rozwód, a kiedy separacja? Co wybrać w konkretnej sytuacji - rozwód czy separację? Warto pamiętać, że głównym powodem do wniesienia rozwodu jest zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego, tzn. ustanie wspólnoty duchowej, fizycznej i gospodarczej. Z kolei o separację powinno się wnosić wtedy, gdy rozpad współżycia jest całkowity - niezależnie od tego, czy trwały, czy tymczasowy. Wobec tego, jeśli istnieje szansa na powrót do siebie małżonków, wówczas należy wybrać separację.

Klimowski Kancelaria Prawna

Łódź

Adwokat Łódź
Al. T. Kościuszki 40 lok. 10
90-427 Łódź
tel.: (42)208 88 42/(42) 208 88 43
tel.: 600 365 228
e-mail: klimkowski@onet.pl
Santander Bank Polska S.A.
90 1090 1304 0000 0001 4312 3524

Gdańsk

Adwokat Gdańsk
ul. Długi Targ
80-831 Gdańsk
tel.: 600 365 228
e-mail: klimkowski@onet.pl
Santander Bank Polska S.A.
90 1090 1304 0000 0001 4312 3524

 

Mapa dol-mapPolski

Kancelaria świadczy usługi na terenie całego kraju

Facebook link Twitter link