Wykonywanie sądowych postanowień o kontaktach z dziećmi, a koronawirus
W obecnej sytuacji wielu rodziców zastanawia się, czy regulacje wprowadzone przez rząd dotyczące walki z COVID-19 mają wpływ na wykonywanie kontaktów z dziećmi ustalone przez sąd. Na tę chwilę wielu rodziców, z którymi dzieci przebywają na co dzień odmawia drugiemu wydania dziecka w ustalony sądowo dzień, tłumacząc, iż w okresie pandemii dziecko ma zostać w domu. Czy jest to zgodne z prawem?
Na to pytanie odpowiada Ministerstwo Sprawiedliwości w specjalnym komunikacie, z dnia 3 kwietnia 2020 roku. W powyższym komunikacie wyczytamy, iż wszelkie postanowienia wydane w sprawie realizacji kontaktów z małoletnimi dziećmi przez rodziców żyjących w rozłączeniu pozostają w mocy. Dotyczy to zarówno postanowień prawomocnych, jak i nieprawomocnych, wydanych w trybie zabezpieczenia, które zostały poddane natychmiastowej wykonalności.
Co to znaczy?
Powyższy komunikat oznacza, iż rodzic nie może argumentować sprzeciwu na spotkania drugiego rodzica z małoletnim dzieckiem sytuacją związaną z koronawirusem. Ponadto brak realizacji postanowień sądu w przedmiocie realizacji kontaktów z małoletnim może wiązać się z wszczęciem postępowania z art. 59815 Kodeksu postępowania cywilnego, tj. zagrożeniem nakazania zapłaty, na rzecz uprawnionej do kontaktu z dzieckiem oznaczonej sumy pieniężnej, a w dalszej kolejności nakazaniem zapłaty określonej sumy, na podstawie art. 59816.
Powyższa regulacja ma swoje zastosowanie również w przypadku orzeczenia, w którym sąd określił, że dziecko będzie mieszkać z każdym z rodziców w powtarzających się okresach, czyli tzw. opieki naprzemiennej.
Wyjątek
Jedyny wyjątek przewidziany w powyższym komunikacie, to sytuacja, w której odmowa wykonania orzeczenia sądu wynika jedynie z zakazów, wynikających z zastosowanej kwarantanny.
Jak wynika z powyższego, rodzice mają obowiązek stosować się do wydanych postanowień sądu. Nie mogą odmawiać realizacji kontaktów, tłumacząc się obecną sytuacją związaną z koronawirusem. Należy pamiętać jednak, iż dobro dziecka jest najważniejsze, apelujemy zatem o rozwagę przy realizacji uprawnień wynikających z orzeczeń sądowych.